субота, 8 серпня 2009 р.

Астрономи зрозуміли природу метанової атмосфери Титана

Астрономи з'ясували, звідки на Титані береться метан. Справа в тому, що метан (CH4) легко руйнується під впливом сонячного світла, тому для підтримки рівня цього газу в атмосфері небесного тіла необхідна наявність його постійних джерел. Так, наприклад, на Землі це живі організми та геологічні процеси (наприклад, вулкани). В рамках нової роботи вченим вдалося пояснити наявність метану в атмосфері супутника Сатурна Титана.

Для цього астрономи провели ізотопний аналіз водню, що входить до складу CH4 в атмосфері небесного тіла. Згідно з однією з теорій, метан виділяється в результаті хімічних реакцій під поверхнею планети за участю води. Розрахунки вчених показали, що співвідношення дейтерію і протію (двох ізотопів водню) у цій воді виявляється досить специфічним. Зокрема, воно майже на 30 відсотків нижче, ніж співвідношення цих же ізотопів у воді Енцелада.

З огляду на те, що система супутників Сатурна формувалася фактично з одного матеріалу, це здається малоймовірним. Таким чином, більш правдоподібним є таке пояснення: метан є результатом танення замерзлих покладів цієї речовини під поверхнею супутника. Провівши розрахунки, вчені встановили, що в цьому випадку співвідношення ізотопів добре узгоджується з теорією. Крім цього вони з'ясували, що метанового льоду на Титані в даний час має бути в 1200 разів більше, ніж його присутньо в атмосфері супутника.

На думку вчених, для перевірки їх гіпотези необхідно зібрати дані про ізотопний склад метану на інших супутниках Сатурна. Вони сподіваються, що цим може зайнятися зонд "Касіні", який в даний час продовжує роботу в цьому регіоні Сонячної системи.

1 коментар:

  1. Дуже цікавим залишається питання про можливість життя на Титані, яке є джерелом метану... Існує цікава гіпотеза про можливість існування безкисневмісних біополімерів і живих організмів на їх основі. Такий варіант може бути і на Титані. Прочитати можна на порталі "Станіславівський натураліст": http://www.naturalist.if.ua/?p=1329

    ВідповістиВидалити