неділя, 27 вересня 2009 р.

Нобелівський лауреат скасував чорні дірки

Лауреат Нобелівської премії з фізики 1999 Герард Хоофт запропонував скасувати чорні дірки. У рамках його теорії, що об'єднує гравітацію і квантову механіку, подібні об'єкти просто відсутні

В рамках нової теорії Хоофт стверджує, що закони однакові для всіх просторових масштабів. В результаті запровадження такої симетрії вченому вдалося домогтися того, що в його теорії зберігається поняття причинно-наслідкового зв'язку, який відсутній, наприклад, в теорії струн. Остання зараз вважається найбільш ймовірним кандидатом на роль теорії, що об'єднує гравітацію та квантову механіку.

Зрозуміло, новій теорії належить пройти тривалий процес перевірки. Так, наприклад, необхідно з'ясувати, чи здатна вона робити передбачення, які можна перевірити на практиці. Крім цього, в рамках нової теорії необхідно сформулювати пояснення астрофізичних явищ, причиною яких зараз вважаються чорні діри.

Крім збереження причинно-наслідкового зв'язку в теорії Хоофта присутнє поняття локальності. Зокрема, ця властивість виявляється в тому, що процеси, що відбуваються у віддалених точках простору, незалежні.

Зовсім недавно на arXiv.org вже з'являлася інша стаття Хоофта, в якій він викладав базові поняття своєї теорії. У рамках тієї роботи нобелівський лауреат запропонував моделювати взаємодію частинок у Всесвіті як систему з деякого набору "клітин", стан кожної з яких визначається станами сусідніх. Подібні системи з'явилися в роботах вчених у XX столітті і отримали назву клітинних автоматів.

Немає коментарів:

Дописати коментар