вівторок, 6 січня 2009 р.

Китай розпочав будівництво найбільшого у світі радіотелескопа


Китай розпочав будівництво телескопа з 500-метровою апертурою сферичного відбивача (FAST). Попередня підготовка проекту зайняла чотирнадцять років; планується, що найбільший у світі телескоп, що розташується в карстовій западині, рівній за розмірами із тридцятьма футбольними полями, буде побудований до 2013 року.

За заявою китайської Національної астрономічної обсерваторії (НАО), новий дослідницький комплекс стане серйозною допомогою в розвитку космічної програми країни. FAST зможе виконувати функції високочутливого інструмента спостережень за орбітальними станціями; корисний він буде й у виявленні інформаційних сигналів та пошуку позаземних цивілізацій.

Сферичний відбивач FAST буде складатися з 4 600 робочих панелей. Як заявив один із провідних спеціалістів проекту Нань Женьдун, потужність телескопа в десять разів перевершить можливості найбільшого на сьогодні подібного телескопа, зведеного американськими фахівцями в обсерваторії Аресібо (Пуерто-Ріко).

За словами представника НАО Чжана Хайяня, радіотелескоп, будівництво якого обійдеться в сімсот мільйонів юанів ($102,3 млн), дозволить світовій науці відкрити завісу над таємницями Всесвіту. Дотепер астрономи могли спостерігати лише 1 760 пульсарів. За допомогою FAST можна буде виявляти від семи до десяти тисяч імпульсних джерел радіовипромінювання протягом одного року. Так, спостереження пульсарів допомогло вченим зробити кілька важливих відкриттів та підтвердити існування гравітаційного випромінювання, передбаченого загальною теорією відносності.

Радіотелескоп буде побудований у малонаселеному районі Даводан (провінція Гуйчжоу). Щоб уникнути радіоперешкод уряд розпорядився перенести дванадцять фермерських господарств на нове місце в шістдесяти кілометрах від дослідницького комплексу; переселенцям нададуть нове житло й земельні наділи.

Спорудження телескопа керується Національною комісією з розвитку й реформування, Міністерством науки й технологій КНР, Китайською академією наук та іншими урядовими організаціями.


Український рейтинг TOP.TOPUA.NET

Немає коментарів:

Дописати коментар