неділя, 18 січня 2009 р.

Марс — живий

Марс — живий. Або в геологічному, або в біологічному змісті. Такий головний висновок дослідників Червоної планети, що визначили недавно всі можливі джерела поповнення метану в марсіанській атмосфері.

Метан на Марсові був відкритий в 2003 році за допомогою телескопів. В 2004-м він був підтверджений європейським марсіанським супутником. Той же апарат пізніше знайшов цікаві закономірності в розподілі метану, побічно посилюючі позиції біологічної версії походження цього газу.

Хоча й геологічні процеси не виключені. Це може бути вулканізм ( що залишається під сумнівом) або вивільнення метану із порід, причому метану, створеного абіогенним шляхом у минулі епохи.

У кожному разі — Червона планета зовсім не мертва. Адже метан швидко розкладається в атмосфері під дією ультрафіолету, а значить — на Марсові є джерела CH4.

Якщо це мікроорганізми, вважають дослідники, вони повинні ховатися досить глибоко — там, де може ще існувати рідка вода.

"На Землі (у Південній Африці) мікроорганізми процвітають у породах на глибині до 3 кілометрів. Там, де природна радіоактивність розщеплює молекули води на молекулярний водень і кисень. Організми використають водень для виробництва енергії. Можливо, аналогічні організми вижили протягом мільярдів років під шаром вічної мерзлоти на Марсові, де є рідка вода, радіація поставляє енергію, а вуглекислий газ — вуглець, — заявив Майкл Мамма з космічного центра Годдарда. — Такі гази, як метан, накопичений у цих підземних зонах, можуть бути викинуті в атмосферу, якщо пори або тріщини на стінах кратера або ущелини відкриваються протягом теплого сезону, з'єднуючи глибокі зони й атмосферу".

Раніше Мамма вже виступав з роботою, що аналізує знайдений метан і передбачав місця появи на поверхні так званих гарячих точок. Нині він же є провідним автором нової роботи, опублікованої в Science Express.

Отже, учені остаточно підтвердили — метан є. Причому, проаналізувавши минулі зйомки, знайшли кілька великих шлейфів, один із яких являв собою викид відразу 19 тисяч тонн цього газу. Фахівці говорять, що комбіноване походження метану - і від бактерій, і від геологічних процесів - цілком імовірно.

Такі викиди, додають дослідники, відбуваються відразу в декількох районах планети протягом теплого сезону. Причому деякі з них супроводжуються викидами водяної пари. Цікаво також, що викиди метану помітні над районами, у яких вважається існує чи існувала раніше вода.

Немає коментарів:

Дописати коментар