понеділок, 2 лютого 2009 р.

НАСА розробило новий телескоп для пошуку планет, схожих на Землю

Американське космічне агентство НАСА представило нову розробку - телескоп, якому належить дізнатися, чи обертаються навколо віддалених зірок планети, схожі на Землю.

Хоча астрономи виявили більше 330 планет на навколо зоряних орбітах в інших сонячних системах, жодна з них ні за розміром, ні по розташуванню не є сприятливому для розвитку життю.

"Нульовий результат так само важливий, як і виявлення планет", - говорить Майкл Бікей, науковий директор Дослідницького центру Еймса в Каліфорнії. Цю заяву він зробив перед журналістами в Тітусвіле (Флоріда), де відбудеться запуск телескопа "Кеплер".

Телескоп названий по імені астронома 17 століття, яке відкрив рух планет. Планується, що "Кеплер" підніметься з мису Канаверал в космос 5 березня на безпілотній ракеті "Дельта-2".

На навколоземній орбіті "Кеплер" проведе не менші три з половиною роки, спостерігаючи за багатою зірками частиною неба між сузір'ями Лебедя і Ліри.

Оснащений камерою в 95 мегапікселей - наймогутнішою, такою, що коли-небудь побувала в космосі - "Кеплер" намагатиметься відшукати планети, схожі за розміром із Землею, в період часу, коли вони проходитимуть на тлі своєї зірки.

Як говорять учені, виявити такі планети - все одно, що побачити комашку на тлі яскравого прожектора.

Для стороннього спостерігача крупна планета розміром з Юпітер при проходженні через сонячне "лице" приховує лише близько 1% його видимого світла. Планети ж, аналогічні Землі, затуляють лише 84 мільйонних частинки світла.

"Це дуже слабкий сигнал, і важко що б то не було передбачити, - сказав один з керівників проекту "Кеплер" Джеймс Фенсон. - План полягає в тому, щоб пильно спостерігати за цією ділянкою неба протягом трьох років і чекати, коли зірки почнуть мерехтіти".

"Кеплеру" доведеться тижнями залишатися абсолютно нерухомим, відриваючи "погляд" від району спостережень тільки раз на місяць для 12-годинних сеансів радіозв'язку із Землею. Дані про 170 тисяч зірок будуть направлені вченим для аналізу.

Намічені для вивчення зірки - це лише мала частина з приблизно чотирьох мільйонів небесних тіл, які потраплять у поле зору "Кеплера", але учені хочуть максимально продовжити терміни спостереження, щоб уловити якомога більше мерехтливих зірок.

Щоб виявити планету, подібну до Землі, ученим знадобиться зафіксувати проходження, принаймні, чотирьох планет через абрис відповідної зірки, на що піде близько трьох з половиною років. Для перевірки результатів спостереження використовуватимуться телескопи, розташовані на Землі.

"Є декілька астрофізичних явищ, які маскуються під планети, - говорить Майкл Бікей.- Нам потрібно буде їх визначити, щоб уникнути плутанини".

Ніхто не знає, у скількох зірок є щільні планети, подібні до Землі, які обертаються на орбітах навколо цих зірок в зонах, придатних для зародження життя.

Вважають, що присутність води є неодмінною умовою життя, хоча такий висновок заснований тільки на одному прикладі Землі.

"Нам повезло, що ми живемо в такий час і в такій країні, де є технологія, необхідна для отримання наукових відповідей на ці питання", - говорить Джеймс Фенсон, передає ВВС.

Немає коментарів:

Дописати коментар