середа, 29 квітня 2009 р.

Знайдений самий віддалений об'єкт у Всесвіті

Астрономи виявили самий віддалений з відомих на сьогодні об'єктів у Всесвіті. Їм опинилися залишки вибуху GRB 090423 (ймовірно чорна діра), який привів до виникнення спалаху гамма-випромінювання (gamma-ray burst - GRB).

Для вимірювання відстані до віддалених об'єктів Всесвіту астрономи використовують так званий червоний зсув. Дане явище є результатом зрушення спектрів випромінювання об'єктів у бік червоного кольору. Чим далі світлу добиратися до Землі - тим більше зсунутим виявляється спектр.

За допомогою орбітального телескопа Swift астрономи виявили GRB з червоним зсувом 8,2. Це означає, що даний вибух стався 13,1 мільярда років назад, тобто тоді, коли Всесвіту було всього декілька сотень мільйонів років. Спектральний аналіз спалаху для визначення зсуву був проведений телескопами на Гавайських островах.

За словами дослідників, новий об'єкт є самим видаленим з відомих на сьогоднішній день. При цьому астрофізики відзначають, що раніше з'являлися повідомлення про виявлення галактик із зсувом 9 або 10, проте ці дані не були підтверджені незалежними спостереженнями.

Учені сподіваються, що нове відкриття допоможе у вивченні так званої епохи реіонізації. Це час, коли почали з'являтися перші зірки, які своїм випромінюванням іонізували нейтральний водень, що заповнював молодий Всесвіт.

Згідно сучасним уявленнями, спалахи гамма-випромінювання виникають, коли гравітаційний колапс масивної зірки, приводить до викиду так званих джетів. Ці струмені матерії, і є джерелами гамма-променів. При цьому в результаті колапсу формується чорна діра.

Немає коментарів:

Дописати коментар