понеділок, 20 квітня 2009 р.

Лід на Марсі

Відразу дві групи вчених підтверджують, що на Марсі присутній чистий лід. Про свої результати дослідники доповіли на конференції з вивчення планет і їх супутників, що проходила в Техасі.

Обидві групи використовували дані спостережень марсіанського зонда Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Перший колектив учених вивчав сліди, що залишилися після падіння на поверхню Марса метеоритів. Про зіткнення з метеоритом можна судити по залишках пилу і часток ґрунту, викинутих при ударі. Дослідники звернули увагу на такі частки, що з'явилися близько місяця тому.

На знімках, отриманих камерою HIRISE, фахівці змогли розгледіти усередині новоутворених кратерів білу речовину. Кратери розташовувалися від 43 до 56 градусів північної широти. Учені вважають, що дивна речовина - це водяна пара, що "просочилася" і замерзла між частками ґрунту.

Друга група учених спостерігала за сублімацією льоду з новоутворених кратерів. У міру сублімації на місці льоду залишається шар пилу, з яким були перемішані крижані частки. На місці посадки зонда "Фенікс" пиловий наліт утворювався в результаті сублімації льоду протягом двох днів. Лід довкола нових кратерів не зникав протягом трьох місяців спостережень. На думку авторів, цей факт доводить, що лід є "відносно чистим".

Дані обох груп побічно підтверджують гіпотезу, що передбачає, що в недавньому геологічному минулому низькі широти Марса були покриті льодовиками, які відновлювались за рахунок снігопадів. Іншими непрямими доказами на користь правомірності такого припущення є, наприклад, глибокі жолоби на поверхні Марса, які вважаються слідами льодовиків, що розтанули.

Немає коментарів:

Дописати коментар