понеділок, 9 березня 2009 р.

У Всесвіті існують безліч подвійних чорних дір

Астрономи знайшли чіткі докази того, що у Всесвіті можуть існувати подвійні системи не лише із зірок, але і з чорних дір. Раніше про існування подібних систем говорилося лише в теорії, на думку учених, бінарні системи з чорних дір утворюються при злитті два або більше галактик, кожна з яких має надмасивну чорну діру в центрі.

Більш того, на думку учених, чорні діри також здатні і зливатися, поглинаючи один одного і утворюючи при цьому викиди гігантської енергетичної потужності.

До подібних висновків дослідники прийшли на основі вивчення світлових сигналів від 17 000 квазарів, досліджених за допомогою телескопа Sloan Digital Sky Survey. Квазари, на думку більшості сучасних учених, є надзвичайно великими і потужними чорними дірами, світло від яких проходить впродовж мільярдів світлових років.

Фахівці вже давно прийняли теорію, по якій в центрах більшості галактик є чорні діри, крім того останні спостереження показують, що злиття галактик - це не такі вже рідкі космічні події. Більш того, галактика Чумацький Шлях і наша галактична сусідка Андромеда також притягують один одного, що у результаті спровокує зіткнення галактик. Правда, ці два об'єкти зустрінуться не раніше чим через пару мільярдів років.

"Ці об'єкти у результаті зіллються, як таке відбувається і з іншими схожими галактиками", - вважає Тод Лоєр, астроном з американської Національної оптичної астрономічної обсерваторії в штаті Арізона.

Тод Лоєр і група його колег порівнювали маси галактик з масами чорних дір в їх центрах, внаслідок чого з'ясувалося, що після зіткнення галактик більшість чорних дір досить сильно втрачають в масі, причому обидві чорні діри у результаті прагнуть попасти в центр об'єднаної галактики. "Після того, як об'єднання галактик сталося, чорні діри починають обертатися довкола один одного на порівняно невеликій відстані, інколи в результаті цього чорні діри утворюють бінарні системи, інколи вони просто об'єднуються в один об'єкт", - говорить Лоєр.

Щось подібне сталося і з квазаром, відомим, як SDSS J153636.22+044127.0, коли фахівці з'ясували, що він фактично є двома чорними дірами, що знаходяться дуже близько один до одного. По оцінках фахівців, відстань між двома дірами не перевищує 0,1 парсека або 0,35 світлових років. Об'єднана маса цих чорних дір в 10 млн разів перевищує масу Сонця. За попередніми даними, довкола один одного ці об'єкти роблять повний оборот менш ніж за 100 років.

"На підставі дослідження декількох десятків тисяч квазарів можна говорити, що така конфігурація є дуже поширеною", - робить висновки Лоєр.

1 коментар: