понеділок, 9 березня 2009 р.

Астрономи виміряли температуру атмосфери Плутона

Атмосфера Плутона, який був недавно позбавлений статусу планети, виявилася теплішою, ніж його поверхня. Ця інформація, а також інші дані були отримані в ході дослідження з використанням Дуже великого телескопа (Very Large Telescope - VLT) Європейської південної обсерваторії (ESO). Автори роботи, прийнятої до публікації в журнал Astronomy & Astrophysics, приводять її основні результати в прес-релізі ESO.

До цих пір астрономам вдавалося отримати відомості лише про верхні шари атмосфери Плутона. Автори даної роботи за допомогою спектрометра CRIRES, встановленого на VLT, змогли отримати інформацію про всю атмосферу, яка в 100 тисяч разів тонша за земну.

Температура атмосфери Плутона опинилася рівна мінус 180 градусів за Цельсієм. Це на 40 градусів більше, ніж температура поверхні Плутона. Автори пояснюють високу температуру підвищеним вмістом метану в атмосфері. Метан сприяє сильному парниковому ефекту. Учені з'ясували, що цей газ складає близько 0,5 відсотка від всіх інших газів атмосфери Плутона.

Мінімальна відстань, на яку Плутон наближається до Сонця, складає 4,4 мільярда кілометрів. Максимальна - 7,4 мільярда. У міру віддалення від зірки атмосфера карликової планети охолоджується і падає на його поверхню. Коли Плутон наближається до Сонця, лід, що утворився, починає перетворюватися в газ. Під час сублімації гази "відносять" з поверхні Плутона тепло. Цей процес пояснює різницю в температурах атмосфери і поверхні.

Надалі автори планують продовжити вивчення Плутона. Основні надії учених пов'язані з апаратом New Horizons, запущеним в 2006 році. Він повинен досліджувати сам Плутон, його супутники, а також інші об'єкти поясу Койпера.

Немає коментарів:

Дописати коментар