четвер, 12 березня 2009 р.

Циклони на Венері

Вихори в атмосфері Венери мають спільні риси із земними тропічними ураганами і циклонами, встановили учені. Отримані ними дані можуть допомогти пояснити особливості поведінки повітряної оболонки Венери.

Атмосфера Венери на висоті близько 60 кілометрів, надзвичайно швидко обертається, обганяючи власне обертання планети. Якщо сама Венера здійснює один оберт довкола осі за 243 земних доби, то повітряна "шкаралупа" робить оберт всього за чотири дні. Ця властивість, названа суперротацією, до цих пір не отримала повного пояснення.

Не дивлячись на кардинальні відмінності атмосфери Венери від земної, в ній були виявлені особливості, схожі із спостережуваними на Землі, - дивні S-подібні утворення, які спостерігаються в центрі земних циклонів. Вперше їх виявив на Венері в центрі вихорів поряд з південним полюсом планети зонд "Піонер". Потім апарат "Венера-експрес" виявив подібне явище поряд з північним полюсом планети.

Автори дослідження учені із США, Італії і Німеччини під керівництвом Санджея Лімає з університету Вісконсін-Медісон за допомогою математичних моделей проаналізували процеси, які можуть приводити до появи S-подібних структур в центрі вихорів.

Вони встановили, що це явище пов'язане з так званою нестабільністю тиску, що виникає, коли щільніші шари газу перебувають вище ніж менш щільні. Моделювання показало, що подібно S-подібним структурам в земних циклонах, ці форми у вихорах на Венері також нестабільні.

Астрономи вважають, що отримані ними дані допоможуть краще зрозуміти властивості атмосфери Венери і акцентувати на необхідності майбутніх спостережень цієї загадкової планети.

Немає коментарів:

Дописати коментар