четвер, 12 березня 2009 р.

Новий спосіб знайти «родичів» Сонця

Голландський астрофізик розробив метод, що дозволяє відшукати зірки, що сформувалися приблизно одночасно із Сонцем з однієї газопилової хмари.

Зірки утворюються з локальних скупчень газу й пилу, що одержали назву газопилових хмар. Звичайно світила утворяться цілими групами. "Дні народження" у таких зірок по космічних мірках збігаються - процес формування займає від декількох сотень тисяч до декількох мільйонів років. Згодом зірки розбігаються один від одного.

Багато астрономічних даних свідчать про те, що в Сонця також є "брати й сестри". Так, аналіз метеоритів вказує, що в минулому неподалік від Сонця відбувся вибух наднової. Характерні форми орбіт крижаних уламків у зовнішній області Сонячної системи можуть служити доказами їхньої зустрічі з одним з "родичів" нашої зірки (наприклад орбіта Седни).

Проаналізувавши цілий ряд подібних фактів, учений зміг обчислити розмір газопилової хмари. Відповідно до оцінок астрофізика, довжина її була від 5-20 світлових років, а її маса становила від 500 до 3000 сонячних. На підставі цих параметрів учений обчислив швидкості, з якої народжені разом зірки віддалялися одна від одної, і траєкторії їхнього руху. Дослідник стверджує, що деякі з "родичів" Сонця перебувають відносно неподалік. Наприклад, їх можна виявити в сузір'ях Ліри в 300 світлових роках від Землі.

Автор сподівається, що його робота допоможе вченим виявити загублених "братів і сестер" нашого світила. В 2011 році в космос повинен відправитися апарат Gaia, що буде складати карти місця розташування мільярдів прилеглих зірок. Використовуючи дані голландського астрофізика, астрономи зможуть виявити серед них ті зірки, які колись утворилися поруч із Сонцем.

Немає коментарів:

Дописати коментар