понеділок, 16 березня 2009 р.

Трохи про Землю

Мікроорганізми, які здатні були вивільняти кисень, могли існувати на Землі 3,46 мільярди років тому. Знайдені в Західній Австралії крихітні кристали гематиту утворилися в збагаченій киснем воді за 700-800 мільйонів років до масового заселення океанів фотосинтетичними синьо-зеленими водоростями.

Хіросі Омото з Університету американського штату Пенсільванія і його колеги з Японії, США й Австралії, проаналізували хімічні властивості гематиту, знайденого в геологічній формації поблизу міста Пілбара в штаті Західна Австралія.

На думку вчених, найбільш правдоподібним сценарієм появи цих кристалів є реакція гарячих, багатих залізом виділень із підводних геотермальних джерел з морською водою ( збагаченою киснем). При цьому реакція повинна була проходити на глибині не менше 200 метрів, і, швидше за все, такий шар океану був збагачений киснем.

Хто виділяв цей кисень, учені сказати не можуть, хоча думають, що це повинні бути якісь фотосинтетичні мікроорганізми. Кисень хімічно дуже активний, і більшість учених думають, що для підтримки помітного рівня його у вільному стані потрібна життя.

Загальноприйнятим уважається збагачення атмосфери киснем близько 2,7 мільярди років тому, коли в земних океанах з'явилися фотосинтезуючі синьо-зелені водорості, або ціанобактерії. Разом з тим, не вщухають суперечки, чи були ціанобактерії першими, хто «додумався» до фотосинтезу. Ясно лише, що можливі попередники синьо-зелених водоростей або не заселяли Землю глобально, або заселяли її недовго: у період з 3,46 до 2,7 мільярдів років тому були моменти, коли кисню в атмосфері й в океані майже не було.Український рейтинг TOP.TOPUA.NET

Немає коментарів:

Дописати коментар